שיפוץ גירים

עמוד הבית / מידע מקצועי / שיפוץ גירים

שיפוץ גיר לרכב תלוי בסוגו ובדגם הספציפי שלו. ישנם 4 סוגי גירים ברכבים המודרניים: אוטומטיים, רובוטיים, DSG ורציפיים. במאמר שלפניכם לא נפרט על שיפוץ כל אחד מהם לרזולוציות גדולות, אלא ניגע בתהליך הכללי שצריך לעבור על מנת לתקן גירים. שיפוץ גירים מורכב משמונה שלבים עיקריים.

דיאגנוסטיקה ממוחשבת

בדיקה ממוחשבת לאיתור התקלה בגיר התקול. בדיקה זו היא בדיקה שעורכים במחשב במוסך מבלי לפרק פיזית את הגיר על מנת לדעת מה בו תקול. בדיקה זו עשויה להשתנות בפרקי הזמן שלה כתלות בסוג הגיר וברמת מורכבותו.

פירוק על מנת לשלוף את החלק התקול

בשלב זה מפרקים את הגיר כליל מהרכב, ואז עושים פירוק פנימי על מנת להגיע לחלק התקול. אם בעת הדיאגנוסטיקה בשלב הקודם אותרו כמה חלקים תקולים, מבצעים במסגרת שיפוץ גירים כמה פירוקים שונים על מנת לשלוף את כל החלקים התקולים החוצה במטרה לתקן או להחליף אותם.

ביצוע התיקונים וההחלפות לחלקים התקולים

בשלב זה בוחנים את החלקים התקולים שאובחנו ככאלו. בודקים האם התקלה ברת תיקון או שיש צורך להחליף את החלק. חלקים שהתקלקלו TOTAL LOSS מושלכים לצמיתות ובמקומם מחליפים לחדשים. את התקולים מתקנים בתהליך סדור של שיפוץ גירים.

ניקוי הגיר

בשלב זה מנקים את הגיר המורכב, כשחלקים תקינים בלבד נמצאים עליו. הניקיון נועד לבטל השפעות אבק ולכלוך בעת שהגיר היה פתוח במוסך וגם במהלך הנסיעות נצבר לא מעט לכלוך. בעת שיפוץ גירים זהו שלב מחייב על מנת שניתן יהיה לספק לנהג גיר תקין.

הרכבת הגיר חזרה ברכב

כעת, משהגיר גם מתוקן וגם נקי – מחזירים אותו לרכב על ידי הרכבה חוזרת. ההרכבה נעשית כמו ההוצאה בתחילת תהליך שיפוץ גירים, על אחרון ברגיה וחלקיה המצמידים. רק לאחר שהגיר הורכב כשהוא ב- 100% יציבות ממשיכים בתהליך.

שימון הגיר לקראת הכנתו לנסיעה

משמנים את הגיר על מנת לדאוג שבנוסף להיותו נקי ויציב בתוך הרכב, הידית תחזור להיות חלקה כמו שהיא הייתה ותשלב בקלות להילוך. בהחלפה מנסיעה לרוורס ברכב אוטומטי ובהחלפת הילוכים מספריים ברכב הילוכים, קלות המעשים הללו תלויה ברמת השימון של הגיר שנעשתה בעת שיפוץ גירים.

דיאגנוסטיקה ממוחשבת חוזרת

מבצעים שוב דיאגנוסטיקה ממוחשבת חוזרת לגיר ובודקים שהכל תקין. הכל כשורה? עוברים לשלב האחרון בהחלט של תהליך שיפוץ גיר: נסיעת המבחן.

נסיעת מבחן

נוסעים מרחק קצר במטרה להשתמש בכל ההילוכים ברכב: P, DRIVE, רוורס, וברכב עם גיר ידני גם בהילוכים מספריים. הסתיים תהליך שיפוץ גירים, הגיר שב לכשירות מלאה.

נגישות