מיזוג רכב

המזגן ברכב לא מקרר? אל תמהרו למלא גז במוסך. ישנן כמה פעולות פשוטות שצריך לבדוק בתחום מיזוג רכב לפני שניגשים לאנשי מקצוע. הדבר הראשון שאתם צריכים לבדוק היא שאין בעיה במנוע. מנוע חם ימנע מהמזגן לקרר בטמפרטורה שהוא צריך, וזה מצביע על תקלה שכל כולה מבוססת על המנוע. במידה והמנוע תקין, ולא מצביע על האזור האדום (ובמידה ואין שעון צבעי כחול-אדום באוטו, נורה אדומה של חום מנוע לא נדלקת) עוברים לבדוק את המזגן. קודם כל תבדקו שהמזגן דולק, מחוג הטמפרטורה נמצא על קור ולא על חום, כפתור הסירקולציה הפנימית על ON, כי אם הוא על OFF אז המזגן מתבסס על אוויר מבחוץ ואז זה פחות עוצמתי. כמו כן יש לבדוק שכפתור המדחס במערכת מיזוג רכב (הכפתור עם המשושה הכחול ו- 6 החיצים שמפונים אליו) לחוץ.

מה עושים אם המזגן אינו תקין על אף הבדיקות שהוצגו בפתיח

נגשים למוסך ומדווחים שישנה בעיית מיזוג רכב. על המוסכניק שבודק מיזוג רכב לוודא שישנו מסנן מזגן במערכת המיזוג: רכיב בצורת ריבוע סימטרי דמוי תריסים על הפאנל. עליו לוודא כי הוא אינו סתום. במידה והמסנן סתום, מחליפים אותו וזה עשוי לפתור את אותה בעיית מיזוג רכב. במידה ובעיית מיזוג רכב זו איננה במסנן, היא בוודאות בגז המזגן: הוא חסר ויש למלא אותו. נעבור לשלב הבא בתיקון מיזוג רכב.

בדיקה שחסר גז במזגן והשלמתו במידה וחסר

הבדיקה נעשית באמצעות ספר הרכב. המוסכניק בודק בספר שברשותו מהו נפח הגז המקסימלי באותה מערכת מיזוג רכב, וכמה גז יש לכם בפועל. לדוגמה, אם ה- MANUAL מורה שצריך להיות 550 גרם גז, ולכם יש רק 460 גרם גז, משמע שצריך למלא עוד 90 גרם בשביל שהגז במערכת מיזוג רכב שברשותכם יהיה בנפח מלא. כעת המוסכניק צריך לגשת למערכת מיזוג רכב ולמלא את החסר, אבל זה לא סוף התיקון. כעת יש לבדוק האם מערכת מיזוג רכב שברכב שלכם דולפת או לא. כאן תוכלו לראות מה ההשלכות של כך בעת בדיקת מערכת מיזוג רכב.

בדיקה אם הגז ברח בגלל דליפה

בדיקה זו נעשית כמו כל בדיקת דליפה בכל מכשיר אחר (למשל בכיריים בבית). המוסכניק מצויד במד דליפה אידיאלי למזגני רכבים במטרה לאתר את הדליפה במערכת מיזוג רכב שבאוטו שלכם. ייתכנו מערכות מיזוג רכב שייבדקו ולא תימצא בהן כלל דליפה, ואפשר שתימצא דליפה מאד מזערית שמתבטאת בפחות מ- 1% מתצרוכת הגז, ואז חבל בכלל לטרוח לטפל בזה. כמו כן, תיתכן דליפה ענקית של עשרות אחוזים מהתצרוכת של מערכת מיזוג רכב שברשותכם, ובזה כמובן שיש לטפל. הטיפול בבעיה כזו עשוי להיות כרוך בעקירת המדחס של מערכת מיזוג רכב ורכישת חדש כולל התקנה.

נגישות