דיאגנוסטיקה ממוחשבת

עמוד הבית / מידע מקצועי / דיאגנוסטיקה ממוחשבת

דיאגנוסטיקה ממוחשבת היא תהליך חשמלי משוכלל שמוטמע בכל המוסכים החדשים. באמצעותו, עובר עובד המוסך באמצעות מחשב זעיר שנמצא בכף ידו על כל הרכב. המחשב הזעיר סורק את הרכב ומצביע על כל הכשלים שלו: תקלות חשמל קלאסיות, תקלות חשמל מודרניות מבוססות מערכות מחשוב והפעלה של בקרים וחידושים ותקלות מכניות במנוע, בגיר ובמערכת מיזוג האוויר. דיאגנוסטיקה ממוחשבת היא תהליך שכמעט בכל מוסך חדש מיישמים על מנת להגיע לחקר האמת בבעיות שישנן ברכב.

ייעול תיקון הרכבים נעשה הודות לדיאגנוסטיקה הממוחשבת

ללא דיאגנוסטיקה ממוחשבת, נדרשו היו עובדי מוסך להיעזר במידע שהם קיבלו מהלקוח, לפתוח את האייטמים השונים במחלקה ברכב שעליה הוא התלונן (למשל – המנוע, החלונות החשמליים, המיזוג וכד') ולגלות לבד את הבעיה. תהליכים כאלו גם ערכו המון זמן וגם נגבו עליהם מחירי עתק בגין כך. מאז עידן הדיאגנוסטיקה הממוחשבת ניתן לומר כי מוסכים עובדים הרבה יותר בקלות ומאתרים תקלות מכל הסוגים בזמן קצר מאד, שבשנות השמונים-תשעים של המאה ה- 20 הם לא דמיינו שיהיה אפשר לשאוף אליו.

תיקון מהיר ויעיל ברמת הרכיב

חשוב לציין כי כשמכשיר דיאגנוסטיקה ממוחשבת נמצא בתמונה, התיקונים נעשים יעילים גם ברמת הרכיב, ולא רק ברמת המערכת. אם בתיקונים ללא הדיאגנוסטיקה היה ניתן להצביע רק על באג במערכת כלשהי שהיה צריך למצוא לבד, בידיים חשופות, אתה הרכיב התקול שגרם לו, דיאגנוסטיקה ממוחשבת ממפה היכן בדיוק במערכת הוא נמצא, ומה הבעיה בו. לכן, לא זו בלבד שהדיאגנוסטיקה מצביעה על מערכת כלשהי כתקולה, היא מסמנת למוסכניק איפה בדיוק נמצאת התקלה.

זיהוי תקלות חדשות שנוצרו ללא ידיעת הלקוח

אם בעידן שלפני יישום דיאגנוסטיקה ממוחשבת היה המוסכניק מתבסס על תלונות הלקוח, כיום אין בכך צורך. המוסכניק סורק עם מכשיר דיאגנוסטיקה ממוחשבת את כל הרכב, ומצליח לזהות תקלות שכלל לא היו ידועות ללקוח. לדוגמה, הלקוח חש כי ישנה בעיה מכנית שמונעת ממנו להפעיל כשורה את הרכב: נגמר המצבר, יש בעיה במנוע בגין הנעה מסורבלת ומאולצת, ועוד. המוסכניק מקבל את הרכב מהגרר ומגלה שבנוסף ישנה גם בעיית מחשוב בגיר ה- DSG או בבקרת האקלים, שהלקוח כלל לא היה מודע לה. לכן, דיאגנוסטיקה ממוחשבת היא לא רק תיקון נקודתי לבקשת הלקוח, אלא זיהוי בעיות נוספות ומניעת בעיות חמורות יותר עקב אי הזנחה. דיאגנוסטיקה ממוחשבת הולכת ומתעצמת עם השנים, ובקרוב איכות הדיווחים שלה והפתרונות שיימצאו באמצעותה ילכו וישתכללו גם ביחס לימינו אנו.

נגישות